تست و اندازه گیری

لوازم اندازه گيري چيست و چگونه كار مي كنند
پيشرفت تكنولوژي در دو قرن اخير و سرعت گرفتن آن در زمان حال، بطوري كه تصور امروز در دو دهه گذشته غير قابل باور بود. استفاده انسان امروز از ماشين آلات مدرن و خودكار، بكار گيري پيچيده ترين قطعات در آنها را مهندسين  و تكنسين ها و ديگر كاربران را به اين نياز روبرو كرد كه هرروز براي تست و اندازه گيري و آزمايش ...

لوازم اندازه گيري چيست و چگونه كار مي كنند
پيشرفت تكنولوژي در دو قرن اخير و سرعت گرفتن آن در زمان حال، بطوري كه تصور امروز در دو دهه گذشته غير قابل باور بود. استفاده انسان امروز از ماشين آلات مدرن و خودكار، بكار گيري پيچيده ترين قطعات در آنها را مهندسين  و تكنسين ها و ديگر كاربران را به اين نياز روبرو كرد كه هرروز براي تست و اندازه گيري و آزمايش و كاربرد قطعات وسايلي را ابداع كنند تا بتوانند صحت كاركرد درست و دقيق انها را به تأييد برسانند تا کارکرد سیستم ها را تایید کنند و گواهينامه كفيت يا (Quality certificate ) را صادر كنند . براي همين منظور استفاده از اين لوازم و دستگاه ها خود تخصص و دقيق خاص خود را مي خواهد كه آموختن آنها چندان دشوار هم نيست فقط احتياج به كمي آموزش و بررسي دقيق دارد ، كه بدست اوردن آن هم در شرايط كنوني آسان مي باشد ، در تمامي دستگاه هاي تست و اندازه گيري كتابچه هاي راهنمايي كه  طرزاستفاده درست و منطقي آن دستگاه را آموزش  مي دهد وجود دارد كه بايد قبل استفاده از هر ابزار تست و اندازه گيري بايد آن را دقيق مطالعه و كاربرد صحيح دستگاه را آموخت تا به نتيجه مطلوب رسيد و هم به خاطر كاربرد نا صيح به خود دستگاه خسارات جبران ناپذيري وارد نشود، ديده شده است كه كاربراني كه اطلاعات اوليه كاربرد دستگاه را داشته اند ولي بدليل مطالعه نكردن دقيق دفترچه راهنما، دستگاه خود را معيوب و خسارت زيادي به خود وارد مي آورند ، و در اين صورت از توزيع كننده دستكاه مي خواهند كه دستگاه را تعويض يا تعمير نمايد ، و غافل از اين موضوع كه در جاي جاي راهنمايي كاربرد دستگاه ذكر شده است كه دستگاه در صورت استفاده ناصيح و كاربرد غلط شامل گارانتي و خدمات مجاني بعد فروش نمي شود ، دستگاه هاي تست معولا از بهترين قطعات با بهترين كيفيت برخودار مي باشند و به همين دليل هم قيمت آنها گران تمام مي شود . و تعميري كه فقط نشان دهد كه دستگاه كار مي كند صحيح نمي باشد و دستگاه بايد در شرايط مختلف تست و آزمايش يا كاليبراسيون شود (تعريف دقيق از كاليبراسيون(Calibration )با شماره 4723 در استاندارد ها آمده است ) براي استفاده و كاربرد با اطمينان تا بتواند جواب مطلوب را در هر شرايط بطور دقيق ارائه نمايد . با اين وجود با توجه به مطالبي كه در فوق ذكر شد اطلاع از كاربرد صيح دستگاه و مطالعه كتاب راهنمای همراه كالا يكي از مهمترين شرايط براي كاربرد دستگاه مي باشد اگر چه اطلاعات اوليه هم داشته باشيم. يك متخصص حرفه اي محال هست كه بدون مطالعه دقيق راهنماي كاربري دستگاه، استفاده از دستگاه را شروع كند . در بعضي از دستگاه طرز استفاده به قدري دقيق و مهم و حساس مي باشد كه سازنده براي اين منظور كلاسهاي آموزشي بر گذار مي كند تا كاربر بطور كامل آموزش نبيند به او اجازه استفاده از دستگاه را نمي دهد.
موفق باشيد هميشه پشتكار داشته باشيد و بدانيد كه هر زحمتي در هر راهي پاداشي دو صد چندان خواهد داشت ، و خداوند هميشه ياري كننده افراد سخت كوش بوده و هست و خواهد بود . فروشگاه اینترنتي مجموعه ما صنعت سيستم (sanatsystem) با 30 سال تجربه هميشه جهت هر مشاور و راهنمايي چه در خريد يا مشاوره جهت انتخاب دستگاه يا راهنماي كاربرد دستگاه در كنار شما خواهد بود. دنياي مدرن نياز امروز به مطالعه و استفاده از ابزار مدرن، دقيق و حساس  دارد . در اين دوران ثانيه زمان زیادی به شمار می رود.

بیشتر

تست و اندازه گیری هیچ محصولی در این شاخه موجود نمی‌باشد.

زیرشاخه ها

 • ارت تستر
 • کلمپ متر

   کلمپ متر یا آمپر متر چنگکی (clamp meter) چیست؟

  کلمپ‎ متر یا آمپر‏متر چنگکی clamp meter ابزار سودمندی است که به مهندسان امکان اندازه گیری جریان الکتریکی ( آمپر) را به سهولت میدهد . برای استفاده از کلمپ متر کافیست قسمت چنگکی تجیهز را در اطراف سیم حامل جریان قرار داده و بدون نیاز به اتصال پراب و قرار دادن به صورت سری آمپر متر مقدار جریان را اندازه گیری کنید .در حقیقت تئوری اندازه گیری آمپرمتر چنگکی بر مبنای خواص قانون فیزیکی است که ثابت میکند اطراف سیم حامل جریان میدان مغناطیسی وجود دارد که متناسب است با مقدار جریان یا آمپر سیم . در عمل در بسیاری از کلمپ آمپر متر ها از اثر هال در اندازه گیری میدان مغناطیسی اطراف سیمی که چنکگ یا کلمپ را احاطه کرده استفاده کرده و ولتاژی متناسب با میدان به وسیلۀ آن آشکار ساز نیمه رسانای اثر هال حس میشود و به کمک میکروپروسسور داخل دستگاه به جریان معادل تبدیل میگردد. امروزه استفاده از آمپر متر کلمپی در نصب تجیهزات ابزار دقیق ، اتوماسیون صنعتی و همچنین آزمایشگاههای الکترونیک یا کارگاههای برق و ... رایج است. 

 • مولتی متر
 • میگر
 • تاکومتر
 • ترمومتر
 • لوکس متر
 • متر لیزری
 • ال سی آر متر
 • فازمتر/تستر/سایر